Kajaki – spływy kajakowe Wkrą, Narwią, Wisłą i nie tylko…
Jedną z podstawowych działalności naszej firmy są właśnie kajaki. Wypożyczamy kajaki i organizujemy spływy kajakowe między innymi Wkrą, Narwią, Wisłą. W ostatnich latach ta aktywna forma turystyki, czy też rekreacji przeżywa swój wielki renesans. Dzięki temu, że w naszym kraju nie brakuje rzek i zbiorników wodnych oraz licznych przystani, kajaki stały się bardzo popularne wśród ogromnej rzeszy osób. Osób, które pragną skorzystać z takiego właśnie aktywnego wypoczynku. Płynąc kajakiem możemy podziwiać otaczającą nas przyrodę, a także odwiedzać usytuowane wokół wodnych szlaków zabytki, pomniki przyrody, muzea i urokliwe miejscowości. Długie przebywanie na świeżym powietrzu, wysiłek fizyczny podczas wiosłowania, korzystne działanie mikroklimatu wodnego, wpływają na szybką regenerację sił fizycznych i psychicznych.
Słowo kajak pochodzi bezpośrednio z języka inuickiego i oznacza „łódź mężczyzny”, bądź „łódź myśliwego”. Zawsze była to długa, wąska i zamknięta konstrukcję poruszana za pomocą wiosła o dwóch piórach. Kajak można opisać jako lekką, przykrytą pokładem łódź w kształcie wrzeciona z ostrym dziobem i podobnie zakończoną rufą. Kształt i wygląd kajaka uległ istotnym zmianom od czasów, kiedy ludzie drążyli łodzie z pni drzew. Dzisiejsze modele są szybkie, lekkie i na tyle wytrzymałe, by podołać ekstremalnym warunkom na rzece, jeziorze, czy morzu. Dziś na przystaniach kajakowych najbardziej popularnymi są kajaki jedno-, dwu- i trzyosobowe zrobione z wytrzymałego materiału, jakim jest polietylen.
W Polsce kajaki znane są już od drugiej połowy XIX wieku, a za ojca polskiej turystyki kajakowej uznaje się historyka, etnografa i archeologa profesora Zygmunta Glogera, który w 1872 roku organizował spływy łodzią po Niemnie, Biebrzy, Bugu i Wiśle. W roku 1924, w Mysłowicach powstał samodzielny klub kajakowy Hellas, a jego członkowie zbudowali pierwszy w Polsce składany kajak. W okresie międzywojennym powstało wiele klubów kajakowych, należy wymienić tu m.in: Katowicki Klub Kanunistów, Sekcję Kajakową WKS Wawel, czy Akademicki Klub Włóczęgów. W 1930 roku w Warszawie utworzony został Polski Związek Kajakowców, a później Kajakowy (PZK), którego celem było krzewienie oraz rozwój sportu i turystyki wodnej na kajakach stałych, składanych oraz kanadyjkach. Po II wojnie światowej opracowano nowe szlaki kajakowe, powstały również nowe kluby i zrzeszenia. Stale rosnące zainteresowanie kajakami mobilizowało działaczy do organizowania coraz to nowszych imprez takich jak: I Międzynarodowy Spływ Kajakowy na Mazurach (1965 r.), I Międzynarodowy Zimowy Spływ Kajakowy rzeką Brdą (1965 r.), Międzynarodowy Spływ Kajakowy Złote Liście na Pojezierzu Kaszubskim (1970 r.) i wiele innych. Niektóre zorganizowane spływy odbywają się po dzień dzisiejszy, niektóre zaś przeszły już do historii.
W minionych latach XX wieku dostęp do kajaków dla turysty indywidualnego był bardzo utrudniony. Kajaki można było wypożyczyć tylko w ściśle określonych miejscach, na ogół były to stanice Polskiego Towarzystwa Turystyczno-Krajoznawczego i ośrodki wypoczynkowe. Dziś takiego problemu już nie ma. Nad rzekami i jeziorami powstało i nadal powstaje wiele prywatnych przystani i wypożyczalni. W naszej firmie mogą Państwo wypożyczyć kajaki jednoosobowe bez steru, jednoosobowe kajaki ze sterem, kajaki dwuosobowe bez steru oraz wygodne kanu 3- i 4-osobowe. Oferujemy Państwu sprzęt wysokiej klasy znanych i cenionych marek. Nasze kajaki pływają nie tylko po Wkrze, Wiśle i Narwi. Można spotkać je można także na Pojezierzu Drawskim, na Kaszubach, rzekach Pomorza, Suwalszczyźnie, a nawet na Bałtyku. Organizujemy również wyjazdy zagraniczne do naszych sąsiadów na Litwę, Łotwę, Słowację, czy do Czech. Wiele osób kojarzy spływy kajakowe z ciepłymi miesiącami lata, my jednak od kilku lat propagujemy spływy kajakowe również jesienią, zimą oraz wiosną.
Pływanie kajakiem przez cały rok, daje możliwość odkrywania samego siebie, poznawania przyrody w różnych porach roku, docieranie w najdziksze, zagubione w niedostępnych kniejach odcinki rzek czy strumieni, na otoczone gęstymi szuwarami jeziorka i spokojne zatoki. Kajakarstwo to jedna z najtańszych form turystyki, dająca przy tym możliwość oglądania malowniczych krajobrazów z innej perspektywy. Wysiłek podczas wiosłowania doskonale rozwija mięśnie, dotlenia i hartuje cały organizm, a wieczory spędzone w gronie przyjaciół przy ognisku i dźwiękach gitary pamięta się przez całe życie.